Výkonný výbor

Výkonný výbor je statutárním orgánem Společnosti. Má pět členů volených na období dvou let: předsedu Společnosti, dva místopředsedy Společnosti a dva členy.

Členy výkonného výboru, jakož i jeho předsedu a dva místopředsedy Společnosti, volí a odvolává představenstvo ze svých členů.

Výkonný výbor reaguje na společném e-mailu: executive@japan.cz

Co vykonává

Výkonný výbor jedná s třetími osobami a zastupuje společnost navenek, připravuje jednání valné hromady a představenstva, uděluje plné moci k zastupování Společnosti navenek. Členové výboru si určí oblasti své působnosti. Podrobnosti prace výkonného výboru upravuji Stanovy společnosti.

Členové 2018 – 2020:

Mgr. Ondřej Hýbl M.A. Ph.D.
Předseda

Tlumočník, herec a překladatel scénářů v rámci Divadla kjógen, koordinátor kulturních projektů mezi EU a Japonskem. Po absolvování japanologie na FF UK v Praze absolvoval japonskou literaturu na Dóshisha univ. v Kjótu a doktorandský program na Ósaka University. Od roku 2000 spolupracuje s kjótskou rodinou Shigeyama. Externě spolupracoval s NHK a Sankei Shinbun. Držitel ocenění Srdce kraje Kansai (2007) a Saikashó  (2016). Jako tajemník ČJS v létech 1998-2000 rozběhl komerční jazykové kursy a nekomerční akce pro základní školy.

Ing. Klára Poskočilová
Místopředsedkyně

Vystudovala obor stavební inženýr na ČVUT, dnes pracuje v architektonickém ateliéru v Praze. K Japonské kultuře inklinovala již od dětství, od té doby se zajímá o ruční práce včetně japonských výtvarných technik. V roce 2009 se seznámila s japonským tradičním cukrovím wagashi. První ochutnávka byla hlavním impulzem pro začátek studia japonského jazyka i tohoto umění. V počátečním období se formou samostudia snažila orientovat ve výrobních postupech, zajištění základních surovin a adaptaci původních postupů pro výrobu v prostředí ČR. Další kapitolou bylo uchopení vlastní prezentace Wagashi v ČR, neboť to je jako většina tradičních japonských disciplín úzce spjaté s proměnami ročních období, souvisejícími u nás neznámými svátky, japonskou symbolikou, ale především s kulturním konceptem čajového obřadu. V současné době prezentuje wagashi jako způsob vnímání krásy všemi smysly, pro který je inspirace Japonskem naprosto zásadní. Hloubka prožitku průběhu roku i cyklů života je skrze něj výborně dostupná i nám, Evropanům. V současné době má profesionální cukrářskou licenci pro výrobu cukrářských výrobků, spolupracuje s Divadlem kjógen na pozici kostymérky a od roku 2019 pracuje na pozici produkce a hlavní koordinátor festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

Klára Májová
Místopředsedkyně

Oficiálně pracuje jako digitální knihovnice v NK ČR, jinak osoba s velmi širokým záběrem zálib a znalostí. Poslední dekádu života se zabývá tradičními japonskými oděvy, které se snaží šířit mezi českou veřejnost za pomoci workshopů a přednášek. Od roku 2017 studuje japonský čajový obřad školy Urasenke, tč. pod vedením učitelky Sōa Akiko.

Ing. et. Bc. Aleš Trnka
Člen výkonného výboru

Absolvoval studium zemědělského inženýrství, oboru zahradnictví na ČZU a retail managementu na VŠE. Založil a dlouhá léta vedl Sekci bonsají a japonských zahrad ČJS. Dlouhodobě se zabývá japonskou zahradní architekturou. Autorsky se podílel na řadě článků s tématem zahradní architektury, na sborníku přednášek Zahradami napříč Asií vydaném v ČJS a knize Rostlina jako symbol v čínské a japonské kultuře vydané nakladatelstvím Grada. Profesně se zabývá navrhováním především soukromých zahrad a vede rodinný autosalon značky Suzuki.

Aya Havlíček
Člen výkonného výboru
V roce 1995 přijela do Prahy studovat český jazyk. Po dvou let jako stipendistka studovala na Karlově Univerzitě obor Český folklór. Následovně v Praze pracovala v japonské stavební společnosti, potom v poradenské společnosti. Aktuálně se věnuje překladům a koordinaci pro japonské časopisy a přispívá též do televizních pořadů. Má ráda kulturu všeobecně. Aya Havlíček je vdaná, má dvě děti a psa Šiba-inu.