Sumie – tušová malba

Základní informace

Pro zájemce o tradiční japonské figurativní umění nabízíme kurzy japonské kaligrafie (šodó) a tušové malby (sumi-e). Studenti se v kurzech naučí základy použití japonského štětce (fude) a japonské tuše (sumi), a to psaním japonských a čínských znaků nebo malováním obrazů v tradičním stylu rinšo. Jako vzory jim poslouží jak klasická, tak moderní japonská díla. Lektorka bude posluchače vést k poznávání krásy děl a k pochopení jejich estetického smyslu. Ukáže jim způsob jak zacházet se štětcem a naučí je různým formám malířské linky.

Je v obecném povědomí, že „umění štětce“ dokáže navodit pocit klidné mysli. Pojďte se s námi oprostit od povinností každodenního života, plně se soustředit na psaní a zapomenout tak na běžné starosti. Právě z těchto důvodů se v Japonsku mnoho lidí kaligrafií, tušovou malbou a jinými formami umění zabývá.

V našich hodinách bychom rádi dovedli studenty k tomu, aby si během psaní a malování dokázali tyto chvíle plného soustředění užít.

Kurzy tušové malby v letním semestru 2019/2020

Tento kurz se zaměřuje na tradiční techniky japonské a čínské tušové malby. Studenti procvičováním základních tahů štětcem proniknou do tajů a krás tušové malby. V hodinách se seznámí s kompozicí orientální malby a zvládnou práci se štětcem, a to zejména napodobováním klasických předloh. Poznají, jak se černá tuš chová na japonském papíře a jaký vliv má na umělecké vyjádření.

V kurzu si začátečníci osvojí základní tahy štětcem a zvládnou nácvik jednodušších motivů, jako jsou květiny, ptáci, stromy apod. Pokročilejší studenti se budou soustředit hlavně na krajiny. Pomůcky vám půjčíme na místě. V případě, že máte možnost přinést si vlastní staré noviny, budeme Vám vděčni.

Tušová malba sumi-e (1x týdně)

15 lekcí po 90 minutách
každé úterý (mimo státní svátky)
je možné se přihlásit i na jednotlivou lekci (viz níže)

začátek kurzů tušové malby: 21. 1. 2020
Předpokládaná poslední lekce semestru připadá na 28. 4. 2020.
Ze závažných důvodů může být některá lekce zrušena a nahrazena v následujícím týdnu, čímž se semestr prodlouží. O tomto budete zavčasu informováni.

místo konání: Palác Lucerna, 3. patro, učebna ikebany.
Vchod do učeben je v blízkosti vstupu do pasáže Lucerna ze Štěpánské ulice (zhruba naproti vchodu do Velkého sálu Lucerny), výtahem paternoster vyjedete do třetího patra a zde se dáte doprava. Na zvonku naleznete nápis Ikebana, po zazvonění budete vpuštěni.

Běžná cena: 2 950 Kč
Členové ČJS (po slevě): 2 450 Kč
Cena za jednotlivou lekci: 250,- Kč, členové společnosti: 220,- Kč

Na jednotlivou lekci je nutné se přihlásit nejpozději do čtvrtka předcházejícího úternímu kurzu, a to do 15 hodin na office@japan.cz (ve zprávě uveďte – své jméno a příjmení, email a telefon); kurzovné lze předem zaplatit v KIS ČJS v otevíracích hodinách nebo po potvrzení účasti převodem na účet ČJS.

Rozvrh kurzů sumi-e

LEKTORDENČASUČEBNA1. LEKCE
Harumi Yamadaúterý15:00 – 16:30Učebna Ikebany – Palác Lucerna21. 1.
Harumi Yamadaúterý16.45 – 18.15Učebna Ikebany – Palác Lucerna21. 1.
Harumi Yamadaúterý18.30 – 20.00Učebna Ikebany – Palác Lucerna21. 1.

Rozvrh se může změnit v závislosti na počtu přihlášených v jednotlivých kurzech.