Představenstvo

Představenstvo je voleným orgánem Společnosti na období dvou let a jeho počet schvaluje valná hromada.

Představenstvo reaguje na společném e-mailu: board@japan.cz

Co vykonává

Do působnosti představenstva náleží volit a odvolávat ze svých řad členy Výkonného výboru, předsedu Společnosti a dva místopředsedy Společnosti. Přestavenstvo schvaluje roční plán činnosti, rozpočet, projekty a zprávy o realizaci projektů, výroční zprávu, roční účetní závěrku, výši členských příspěvk a odměny členů výkonného výboru v rámci disponibilních prostředků Společnosti. Podrobnosti práce Představestva upravují Stanovy společnosti.

Členové 2018 – 2020:

Mgr. Ondřej Hýbl M.A. Ph.D.
Předseda

Tlumočník, herec a překladatel scénářů v rámci Divadla kjógen, koordinátor kulturních projektů mezi EU a Japonskem. Po absolvování japanologie na FF UK v Praze absolvoval japonskou literaturu na Dóshisha univ. v Kjótu a doktorandský program na Ósaka University. Od roku 2000 spolupracuje s kjótskou rodinou Shigeyama. Externě spolupracoval s NHK a Sankei Shinbun. Držitel ocenění Srdce kraje Kansai (2007) a Saikashó  (2016). Jako tajemník ČJS v létech 1998-2000 rozběhl komerční jazykové kursy a nekomerční akce pro základní školy.

Ing. Klára Poskočilová
Místopředsedkyně

Vystudovala obor stavební inženýr na ČVUT, dnes pracuje v architektonickém ateliéru v Praze. K Japonské kultuře inklinovala již od dětství, od té doby se zajímá o ruční práce včetně japonských výtvarných technik. V roce 2009 se seznámila s japonským tradičním cukrovím wagashi. První ochutnávka byla hlavním impulzem pro začátek studia japonského jazyka i tohoto umění. V počátečním období se formou samostudia snažila orientovat ve výrobních postupech, zajištění základních surovin a adaptaci původních postupů pro výrobu v prostředí ČR. Další kapitolou bylo uchopení vlastní prezentace Wagashi v ČR, neboť to je jako většina tradičních japonských disciplín úzce spjaté s proměnami ročních období, souvisejícími u nás neznámými svátky, japonskou symbolikou, ale především s kulturním konceptem čajového obřadu. V současné době prezentuje wagashi jako způsob vnímání krásy všemi smysly, pro který je inspirace Japonskem naprosto zásadní. Hloubka prožitku průběhu roku i cyklů života je skrze něj výborně dostupná i nám, Evropanům. V současné době má profesionální cukrářskou licenci pro výrobu cukrářských výrobků, spolupracuje s Divadlem kjógen na pozici kostymérky a od roku 2019 pracuje na pozici produkce a hlavní koordinátor festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

Klára Májová
Místopředsedkyně

Oficiálně pracuje jako digitální knihovnice v NK ČR, jinak osoba s velmi širokým záběrem zálib a znalostí. Poslední dekádu života se zabývá tradičními japonskými oděvy, které se snaží šířit mezi českou veřejnost za pomoci workshopů a přednášek. Od roku 2017 studuje japonský čajový obřad školy Urasenke, tč. pod vedením učitelky Sōa Akiko.

Ing. et. Bc. Aleš Trnka
Člen výkonného výboru

Absolvoval studium zemědělského inženýrství, oboru zahradnictví na ČZU a retail managementu na VŠE. Založil a dlouhá léta vedl Sekci bonsají a japonských zahrad ČJS. Dlouhodobě se zabývá japonskou zahradní architekturou. Autorsky se podílel na řadě článků s tématem zahradní architektury, na sborníku přednášek Zahradami napříč Asií vydaném v ČJS a knize Rostlina jako symbol v čínské a japonské kultuře vydané nakladatelstvím Grada. Profesně se zabývá navrhováním především soukromých zahrad a vede rodinný autosalon značky Suzuki.

Aya Havlíček
Člen výkonného výboru
V roce 1995 přijela do Prahy studovat český jazyk. Po dvou let jako stipendistka studovala na Karlově Univerzitě obor Český folklór. Následovně v Praze pracovala v japonské stavební společnosti, potom v poradenské společnosti. Aktuálně se věnuje překladům a koordinaci pro japonské časopisy a přispívá též do televizních pořadů. Má ráda kulturu všeobecně. Aya Havlíček je vdaná, má dvě děti a psa Šiba-inu.
RNDr. Vladimír Daněk, CSc.
Člen představenstva

Původně matematik, po 10 letech v Akademii věd se rozhodl plně věnovat své celoživotní vášni, hře go.

Je držitelem 6.danu v go, hrál na 10 mistrovství světa v Japonsku v 80. a 90. letech (6. místo, 1983), vyhrál mistrovství Evropy roku 1997. S manželkou Lenkou se účastnili MS v párovém go. Pořadatel velkých turnajů, evropských go kongresů, propagačních akcí aj. Předseda České asociace go v letech 1992-98 a 2010-16, trenér silných hráčů.

Mezi jeho další zájmy patří sjezdové lyžování a rychlá auta.

PhDr. Kristina Kopáčková
Člen představenstva

Absolventka VŠ – FFUK sociologie – japonština. Obhájila doktorskou práci na téma dvojí struktury japonských podniků. Sedm let byla obchodní referentkou v Mitsui Co ltd a dalších sedm let vedoucí zastoupení Shinsho Corporation Co Ltd. Majitelka společnosti Hana Tours Praha s r.o. Soudní tlumočnice, Členka správní rady Nadačního fondu Věry Čáslavské. Vede kurzy vaření japonské kuchyně v  gastronomické škole Olakala. Po jedno období byla předsedkyně ČJS , vícekrát místopředsedkyně společnosti, také vedla sekci  japonských starožitností, jmenovitě netsuke.

Ing. Daniela Hátleová
Člen představenstva

Ekonomka, zakladatelka a učitelka školy ikebany  Sógetsu v ČR. Jedno období předsedkyně společnosti, několikrát místopředsedkyně. Léta vedla sekci ikebany. 10 let vedla zastoupení japonské nadace Sasakawa Peace Foundation v ČR a v současné době pracuje jako konzultant japonské společnosti Toray.

Mgr. Karolína Suková (Motejzíková)
Člen představenstva

Předseda Klubu Bojových umění

Vystudovala ZČU obor Evropská kulturní studia, nyní správce depozitáře muzea. Držitelka 1. danu Muso Shinden Ryu a 3. kyu Nakagawa Tozan Ryu. Aktuálně předsedá Klubu bojových umění a je členkou představenstva ČJS. Spoluorganizátor akce Katana Matsuri 2017 a akcí souvisejících s bojovými uměními. Zapálený milovník japonské tradiční kultury.

Klub bojových umění
Ing. Tomáš Suk, Ph.D.
Člen představenstva

Předseda Nihonto Kenkyukai

Aktuálně doktorand na ČVUT v oboru Geodézie. Mnohaletý člen Nihonto Kenkyukai, nyní jeho předsedou. Držitel 3. danu iaido, a 1. danu Nakagawa Ryu Battojutsu. Milovník japonského čaje (bývalý předseda Klubu Čajovna), keramiky a tradiční kultury. Hlavní organizátor akce Katana Matsuri a dalších akcí Nihonto Kenkyukai. Amatérský restaurátor keramiky metodou kintsugi.

https://nihonto.japan.cz/https://www.facebook.com/NihontoKenkyukai/tomassuk@japan.cz
Mgr. Martina Kallistová
Člen představenstva

Absolventka Hudební akademie múzických umění v Praze, součástí následného Mistrovského studia byl i studijní program v Japonsku na Toho Gakuen Akademy. Zde působila v letech 1996 – 2002, věnovala se koncertní a pedagogické činnosti, koncertovala po celém Japonsku a natočila zde také CD. Po návratu do České republiky propagovala japonskou hudbu a úzce spolupracovala např. s japonským skladatelem Kazuhiko Hattorim a Vlastislavem Matouškem. Martina v minulosti také vystupovala pro Česko-japonskou společnost. V Japonsku vystoupila v rámci festivalu Mladá Praha v Tokiu ve spolupráci s Lubomírem Kosteckým, s kterým velmi úzce spolupracovala i nadále. Martina získala také odbornou kvalifikaci v oblasti koučování a psychoterapie a specializuje se zejména na pomoc se zvyšováním výkonu manažerů a vedoucích pracovníků firem.

Bc. Jiří Troup
Člen představenstva

Vystudoval ČVUT, mnoho let aktivním členem Klubu Čajovna, také součástí jeho představenstva. Aktivně se podílel na velkém množství akcí ČJS (např. Akce Nihonto Kenkyukai, Eigasai). Krátce studoval chado. Rozsáhlý zájem o čaj a japonskou historickou keramiku.

Zdeněk Thoma
Člen představenstva

Fotograf. Na japonskou půdu vstoupil poprvé v roce 1970. Výsledkem jeho dlouhodobých návštěv jsou tři cestopisy, podíl na několika obrazových publikacích věnovaných umění japonských zahrad a čajové kultuře, a kolem 100 fotografických výstav. Oceněn císařským řádem Vycházejícího slunce se stříbrnými paprsky.

Pavel Slavík
Člen představenstva

K japonské kultuře se dostal skrze studium tradičních bojových umění, kterým se věnuje
od roku 1990. Dnes vede výuku umění ninjutsu jako oficiální učitel s mezinárodní licencí vydanou Bujinkan Honbu Dojo v Noda-shi od Hatsumi Masaaki senseie. Od roku 2011 také studuje battojutsu (japonský šerm) školy Nakagawa ryu. V současné době zastupuje školu Nakagawaryu battojutsu v Praze a spolu s kolegy organizuje návštěvy Nakagawy Kinji senseie v ČR. S Česko-japonskou společností dlouhodobě spolupracuje formou vystoupení na akcích (např. Katana matsuri, na Japonský den, Tanabata), je spoluorganizátorem obnovených slavností bojových umění Budo matsuri. V rámci ČJS rád pomáhá především při prezentování tradičních japonských bojových umění.