Výstava kaligrafií Matsuno senseie

Tato malá výstava kaligrafického umění Matsuno senseie je milou vzpomínkou na tohoto umělce vysoké úrovně. Zde vystavená díla většinou odkazují na svět samurajů, nyní již náležícímu minulosti a bojových umění, která do určité míry přetrvala dodnes. Bojová umění byla pro Matsuno senseie neoddělitelnou součástí japonské historie a to možná i z důvodu jeho silného přátelství s osobou Nakagawy senseie, představitele školy japonského šermu Nakagawa ryū battōjutsu (dříve Nakagawa tozan ryū).

Matsuno Kunisaku 松野国策 (1932-2016)

  • nositel 8. danu v kaligrafii
  • učitel kaligrafie japonské kaligrafické společnosti
  • předseda Kumamotské společnosti historických studií

Pan Matsuno byl mimo jiné autorem řady publikací, týkající se především historie prefektury Kumamoto (v minulosti nesoucí název Higo). Mezi tituly najdeme například: Historie města Mashiki, Mifune, Katō, Kiyomasa a Torokuzeki; Japonský kreativní potenciál; Nástin nářečí provincie Higo, a další.

Matsuno sensei

Pan Matsuno navštívil v roce 2011 i Českou republiku, aby zde mohl zájemcům předávat střípky japonské kultury. České veřejnosti představil své kaligrafické umění a další tradice, např. tradiční rituální shintōistický tanec kagura 神楽, který je starší než divadlo nōgaku 能楽. Higo kagura 肥後神楽 je jeho speciální, velice vzácná forma z oblasti Kumamoto, v minulosti provozovaná válečnickou vrstvou feudálního Japonska. Původně sloužila jako forma spojení lidí a božstev a jako rituální smytí světských nečistot.