Tanabata

24. 7. 2021, park Hanspaulka (okolí hřiště Růžák, mezi ulicemi Na Hanspaulce a Šárecká), 10:00 – 15:00

Tanabata je svátek, který se v Japonsku slaví již od poloviny 8. století. Tradičně tento svátek připadá na sedmý den sedmého měsíce, kdy se k sobě přiblíží hvězdy Vega a Altair (představující princeznu Orihime a pasáčka nebeských krav Hikoboshiho). Jedna z nejoblíbenějších verzí příběhu uvádí, že Orihime, dcera nebeského krále Tantei, tkala nádherné oblečení z řeky Amanogawa (doslova nebeská řeka, přeneseně Mléčná dráha). Tantei tuto látku zbožňoval a aby ho Orihime potěšila, tkala každý den. Byla však smutná, že přes všechnu tvrdou práci nemá čas se zamilovat. Její otec tak zařídil, aby se setkala s Hikoboshim, který pásl krávy na druhé straně Amanogawy. Okamžitě se do sebe zamilovali, brzy po svatbě však přestala Orihime tkát a Hikoboshi nechal krávy pobíhat po celém nebi, což nebeského krále rozzlobilo, milence napříč oddělil Mléčnou draáhou a zakázal jim, aby se vídali. Orihime se nakonec podařilo otce obměkčit, že se mohou alespoň jednou ročně setkat. Když se však měli sejít poprvé a zjistili, že nejsou schopni překročit nebeskou řeku objevily se straky a ze svých křídel utvořily most, po kterém mohla Orihime přejít a konečně se setkat s Hikoboshim. Říká se tak, že pokud 7. 7. prší, Orihime pláče, protože nemohly straky přiletět a milenci musejí na setkání čekat do příštího roku.
V současnosti Japonci Tanabatu slaví psaním přání na barevné papírky „tanzaku“, které pověsí na větve bambusu, někdy i s dalšími papírovými dekoracemi a na závěr festivalu jsou vhozeny do řeky. Podle toho, jaké máte přání, vyberete si i barvu:
° červená značí rodinu a předky, je to barva rozhodnutí
° modrá nebo zelená značí zvyky a zdvořilost, je to barva klidu a důvěry
° žlutá představuje přátelství a obecně vztahy, je to barva úspěchu
° bílá zastupuje zodpovědnost a povinnosti, je barvou zlepšení vztahů
° černá nebo fialová představuje vzdělání a vědomosti, je barvou síly a přání

V parku budete moci posedět a pochutnat si na dobrotách japonské restaurace Miyabi, chuťové pohárky potěší i japonské cukroví wagaši od Japonské domácí cukrárny a letní teploty Vám pomohou snést veganské čajové zmrzliny od Imaginární zmrzliny či letní drinky od MatchaTea.
Vezměte s sebou celou rodinu, nejen pro děti nachystáme zajímavé aktivity po parku.
Nabídneme Vám také psaní kaligrafie (včetně tanzaku), skládání origami nebo obléknutí letního kimona – yukaty. Budete si také moci vyzkoušet skládání básně haiku, ale pozor, pouze mezi 10 – 12 hodinou! Máte vlastní kimono? Přijďte se pochlubit a zúčastněte se soutěže Ms./Mrs./Mr. Yukata 2021!
Na památku si budete moci koupit drobnosti od My Amazing Japan či publikace od Česko-japonské společnosti. Chybět nebude ani nefalšovaný japonský blešák!
Veronika Richterová představí svoji knihu Japonsko v detailech a celý den s Vámi ráda bude diskutovat a případně Vám knihu i podepíše.

Ani v letošním roce nebude chybět program na podiu:

10:00 zahájení festivalu Tanabata 2021
10:30 Taneční skupina Yosakoi
11:00 Jan Beneš: zkouška seku japonského meče Tamešigiri
11:30 Kenya Satoh: hra na strunný nástroj šamisen
12:20 Veronika Richterová: představení knihy Japonsko v detailech
12:45 Pavel Balvín: Cesta rychlého tasení meče Iaidó
13:30 Divadlo Kjógen: Lahodný jed Busu
14:30 Soutěž Ms. / Mrs. / Mr. Yukata 2021
15:00 ukončení festivalu Tanabata 2021

Vzhledem k tomu, že je akce pod širým nebem, nebude se moci za nepříznivého počasí odehrát. Změna programu i konkrétní nabídka jednotlivých stanovišť vyhrazena. Prosíme také, abyste se na místo dopravili zejména městskou dopravou či vlastními silami, park se nachází v obytné zóně a v jeho okolí není dostatečná kapacita parkovacích míst.

Kudy k nám?


V souladu s aktuálně platnými nařízeními vlády žádáme všechny návštěvníky, aby byli na vyzvání schopni doložit jeden z následujících dokladů:
° Certifikát o dokončeném absolvování očkování proti nemoci COVID 19, od kterého uběhlo alespoň 14 dnů.
° nebo Dokument, kterým jste schopni doložit, že jste prodělali nemoc COVID 19. Nově se uznává lhůta 180 dnů od prvního pozitivního PCR testu.
° nebo Potvrzení o aktuálním negativním výsledku testu. U PCR testů platí potvrzení 1 týden, u antigenních testů 72 hodin.
Na místě konání bude k dispozici desinfekce a prosíme též o dodržování bezpečných rozestupů.

Co více dodat, těšíme se na Vás a vysíláme prosbu k nebeským mocnostem za příznivé podmínky.

Akce probíhá za podpory Hlavního města Prahy a Městské části Praha 6, čestnou záštitu nad akcí převzalo Velvyslanectví Japonska v České republice. Akci podporují také Botanická zahrada Praha, bambusová zahrada bambusy.cz, japonská restaurace Miyabi, Imaginární zmrzlina, Japonská domácí cukrárna, My Amazing Japan a Dobrá čajovna. Akci je možno realizovat také díky podpoře restaurace Katsura, Nippon PGM, Praha Estate, TRCZ, Furukawa Electric, Kajima, Amcon a dalším. Za veškerou podporu děkujeme!