Kulturní a informační středisko Česko-japonské společnosti, Na Můstku 8/380, 110 00 Praha 1, tel. 224 216 032 (Po – Čt 12.00 – 17.00)

Stránky Česko-japonské společnosti jsou v rekonstrukci. Děkujeme za trpělivost a omlouváme se za nepříjemnosti a nepohodlí spojené s jejich užíváním.

AKTUALITY

Kurzy japonštiny pro začátečníky – zimní semestr 2017/2018

Kurzy japonštiny pro začátečníky

začátek kurzů v týdnu od 18. 9. 2017

V našich kurzech pro začátečníky se používají různé studijní materiály se zaměřením na učebnice Genki, Minna no nihongo nebo Marugoto. Vyučující se soustředí hlavně na každodenní konverzaci a vedou studenty k přirozené komunikaci v japonštině. Během prvního semestru se studenti naučí číst a psát japonské abecedy, hiraganu a katakanu, osvojí si základy gramatiky a zvládnou reagovat na otázky lektorů. Výuka japonštiny v Česko-japonské společnosti probíhá jednou týdně. Studenti absolvují v rámci semestru celkem 16 lekcí po 90 minutách a na své poznatky mají možnost navázat v dalším semestru v pokračujícím kurzu.

Podrobnosti >>>

Workshop přípravy okonomiyaki

Okonomiyaki

Termín: 22. června 2017 od 18.00 (90 min.)
Místo konání: Kulturní a informační středisko ČJS, Na Můstku 8/380, 110 00 Praha 1
Pořadatel: Česko-japonská společnost
Cena: 200 Kč, členové ČJS 180 Kč
Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz
Na workshopu se nejprve seznámíte s historií pokrmu okonomiyaki, tradiční smažené japonské omelety se zelím a dalšími ingrediencemi, které se dají obměňovat dle chuti. Dozvíte se jaký je rozdíl mezi hirošimskou a ósackou variantou okonomiyaki a skvělá kuchařka Yuka Tirala vám poté ukáže jeho přípravu, kterou si budete moci také vyzkoušet a hotovou omeletu ochutnat.

Podrobnosti >>>

Přednáška mistra Nakagawy Kinjiho o battōjutsu

Nakagawa Kinji

Termín: 13. června 2017 od 18.00
Pořadatel: Sekce bojových umění ČJS
Místo konání: Japonské informační a kulturní centrum Velvyslanectví Japonska v ČR, Hellichova 1, Praha 1
Vstup volný, bez rezervace.

V úterý 13. 6. proběhne ve víceúčelovém sále JICC, který nám laskavě zapůjčilo Velvyslanectví Japonska v ČR, přednáška Nakagawy Kinjiho, mistra japonského šermu škol Nakagawatozanryū (představitel) a Toyamaryū (8. dan hanshi). Mistr Nakagawa pohovoří o šermu battōjutsu, jehož kořeny sahají hluboko do japonské historie a také o své škole, která se nyní šíří i mimo Japonsko (v ČR oddíl Kenshōkandōjō). Po přednášce bude následovat beseda.

Podrobnosti >>>

Spiritual recycling: Přeměna starých objektů na nové za pomocí tradičních řemesel s důrazem na zachování jejich duše OPRAVA

Přednáška Yonemura

Datum konání:  5. června  2017 (pondělí) 15.00–16.30 (po přednášce následuje recepce)
Místo konání:Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, Dům ABF (Václavské nám. 833/31)
Přednášející:Shuji Yonemura (Pia Corporation)
Pořadatel: Velvyslanectví Japonska v České republice
Vstup zdarma.
Registrace do 30. května na této e-mailové adrese: jicc@ph.mofa.go.jp. Zašlete své jméno a název společnosti či organizace)
Přednášející Yonemura Shuji, který se věnuje japonskému konceptu “mottainai”, v této přednášce představí svůj projekt RE:MEMBER, který se zabývá “oživováním” a recyklováním starých věcí a dává jim nový život v jiné podobě. Koncept “mottainai” je velice proslulý po celém světě.

Podrobnosti >>>

Letní kurzy japonské konverzace

Letní kurzy japonské konverzace

Pro zájemce o japonštinu vypisujeme letní kurz japonské konverzace určený mírně pokročilým.
Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz
Termín: 17. – 31. 7. 2017 (17. 7., 19. 7., 24. 7., 26. 7., 31. 7., celkem 5 lekcí po 90 min.), v pondělí a ve středu od 17.00 do 18.30
Místo konání: Kulturní a informační středisko ČJS, Na Můstku 8/380, 110 00 Praha 1
Ceny celého kurzu: běžná cena 1400 Kč, studenti 1300 Kč, členové ČJS 1200 Kč
Cena jednotlivé lekce: 300 Kč, členové ČJS 280 Kč
Lektorka: Chisato Močiljaková
Kurz japonské konverzace je určen mírně pokročilým studentům, kteří již zvládají komunikovat v základních situacích a dokáží jednoduše vyjádřit vlastní názor. Z gramatiky by měli mít zvládnuté jevy jako je např. te-forma, minulý čas (ta-forma), zápor (nai-forma), přídavná jména a další. Zájemci o kurz by měli mít prostudovaný první díl učebnice Minna no nihongo (25 lekcí) nebo 16 lekcí učebnice Genki.

Podrobnosti >>>

Strom – výstava studentů kaligrafie a sumi-e
(30. 5. – 30. 6. 2017)

Průhonický trvalkový víkend

Místo konání: Zámek Průhonice, Galerie Natura, Zámek 1, 252 43 Průhonice
Otevírací doba Galerie Natura: 7.00-20.00 hod.
Vstupné je v ceně vstupenky do parku.
Naše lektorky tušové malby a kaligrafie, Harumi Yamada a Mari Kučera, společně se svými studenty připravili výstavu s názvem Strom, která bude slavnostně zahájena komentovanou prohlídkou v sobotu 3. června ve 13.30 hodin u příležitosti Japonského dne na Zámku Průhonice.
Komentáře k jednotlivým obrazům si budete moci vyslechnout od autorů děl či vyučujících.

Průhonický trvalkový víkend (3. – 4. 6.) a Japonský den (3. 6. 2017)

Průhonický trvalkový víkend

Pořadatelé: Botanický ústav AV ČR, Průhonický park a zámek, Prague Sogetsu Study Group, Velvyslanectví Japonska v ČR, Česko-japonská společnost, Botanická zahrada Průhonice.
V areálu zámku Průhonice bude v sobotu 3. června probíhatod 10 do 18:30 bohatý program v japonském stylu.Můžete se těšit na přednášky, výstavu ikebany, ukázky japonského tance, divadlo kjógen, dílny kaligrafie,origami, japonské pochoutky a další. Vstupné je v ceně vstupenky do parku.

Web akce >>>

Zdeněk Thoma, člen představenstva Česko-japonské společnosti, obdržel vysoké japonské vyznamenání.

Zdeněk Thoma

Dne 29. dubna oznámila japonská vláda, že uděluje panu Zdeňku Thomovi řád Vycházejícího slunce se zlatými a stříbrnými paprsky za propagaci japonské kultury v České republice a za významný přínos k rozvoji přátelských vztahů mezi Japonskem a Českou republikou.

Fotograf a publicista Zdeněk Thoma (1938) přijel do Japonska poprvé v roce 1970 poněkud netradičním způsobem: po půlročním putování autostopem napříč Asií. Domů se vrátil okouzlený Orientem. V následujících letech se do Japonska (a také do zemí kolem Himálaje) vracel a svými reportážemi plnil stránky československých společenských a geografických časopisů. Často o Japonsku přednášel a vystavoval své soubory fotografií. V roce 1980 mu vyšel cestopis Toulky po Japonsku (v celkovém nákladu 85 000 výtisků)a ve stejné době i obrazová publikace Umění japonských zahrad s texty manželů Hrdličkových, kterou nakladatelství Artia vydalo na export hned ve třech jazykových mutacích.

Celý článek >>>

Výstava „Čtyři Japonci – Pilgr-image 巡るイメージ“

Výstava Čtyři Japonci – Pilgr-image 巡るイメージ

Rádi bychom vás upozornili na výstavu ilustrace a grafiky japonských výtvarníků - Shiho Dono, Satoko Fukui, Shinji Takine a NanakoIshida "Čtyři Japonci – Pilgr-image 巡るイメージ” , která je k vidění od 4. do 28. 5. v Galerii Stará radnice ve Žďáře nad Sázavou.

Web akce >>>

Výsledky 41. ročníku soutěže Nihongo Benron Taikai

Nihongo Benron Taikai 2017

V sobotu 22. dubna se v Mramorovém sále paláce Lucerna uskutečnil 41. ročník soutěže v japonském přednesu Nihongo Benron Taikai a proběhlo také vyhlášení vítězů soutěže v psaném japonském projevu. Do soutěže v japonském přednesu, která byla rozdělena na tři kategorie – začátečníci, středně pokročilí a pokročilí, se přihlásilo celkem osmnáct soutěžících. Celé odpoledne se neslo v příjemné atmosféře a soutěžící se svými zajímavými příspěvky na rozličná témata související s japonštinou, japonskou kulturou a dalšími zálibami či sny snažili zaujmout publikum a přesvědčit odbornou porotu o svých dovednostech. Díky organizátorům a podpoře sponzorů si ti nejlepší odnesli hodnotné ceny, ale s prázdnou neodešli ani ostatní účastníci.

Výsledky na stránce soutěže >>>

Představení a přednáška o japonském tanci – Fujima Rankoh. Divadelní akce k 60. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Japonskem a Českou republikou

Představení a přednáška o japonském tanci – Fujima Rankoh

Termín: 11. května (čtvrtek) 19.00-20.30
Místo: Divadlo Na Prádle, Besední 3, Praha 1
Pořadatel: Velvyslanectví Japonska v České republice
Vstupné: zdarma, počet míst: 150 osob, registrace nutná na: pokladna@napradle.cz
Dvě taneční čísla „Yamagaeri“ a „Miyakodori“ budou doplněna o úvod a vysvětlení taneční formy a specifik japonského tance. „Yamagaeri“ je dílo z období Edo, které vykresluje dobové zvyky. Jedná se o část ze hry divadla kabuki a bude provedeno v odpovídajícím kimonu pro kabuki. “Miyakodori”je dílo, které je tančené na píseň složenou ve 20. století. Toto číslo se bude tančit ve formě specifické pro japonský tanec “suodori”. Fujima Rankoh [fudžima rankó] je slavný japonský tanečník a pokračovatel významného japonského uměleckého rodu Fujima, jehož představitelé se věnují tanečnímu umění již od období Edo.

Podrobnosti >>>

Seminář džikjódžucu

Seminář džikjódžucu

Srdečně vás zveme na seminář džikjódžucu, kterým vás opět provede pan MikioÓki z Nagoji. Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz.
Termín: 30. 5. 2017 od 15.00 (60 min.); cena: 80 Kč, pro členy ČJS 60 Kč
Místo konání: Kulturní a informační středisko Česko-japonské společnosti, Na Můstku 8/380, Praha 1

Džikjódžucu je japonský systém jednatřiceti cviků, jejichž pravidelným praktikováním lze udržet v kondici jak vlastní tělo, tak i mysl. Pan Óki vás krátce seznámí s historií vzniku tohoto cvičení a názorně předvede většinu těchto cviků.

Podrobnosti >>>

Japan Rugby Day (vstup zdarma)

Japan Rugby Day

V sobotu 13. května se uskuteční sportovní události k 60. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Japonskem a Českou republikou JAPAN RUGBY DAY. Na akci se představí i Česko-japonská společnost s workshopy origami a kaligrafie.

Termín: 13. května (sobota) 10.30-16.00
Místo: RC Tatra Smíchov, Podbělohorská, 150 00 Praha 5
Pořadatelé: RC Tatra Smíchov、Velvyslanectví Japonska v České republice
Spolupráce: Česko-japonská společnost, Japan Rugby Football Union
Den plný japonské kultury: slavný japonský tanečník FujimaRankoh představí japonský tanec, diváci se budou moci zúčastnit workshopu tvorby origami a kaligrafie, dále proběhne historicky první přátelský ragbyový zápas mezi Japonci a Čechy a v rámci této sportovní výměny proběhnou také ukázky japonských bojových umění jako je judo a kendo. Děti si budou moci vyzkoušet různé aktivity včetně ragby - i proto je tento sportovně-kulturní den vhodný pro celou rodinu.

Web Rugby Club Praha Smíchov >>>

NAOKO KIKUCHI: KOTO UNLIMITED – Koncert v divadle Archa

NAOKO KIKUCHI: KOTO UNLIMITED – Koncert v divadle Archa

Světová virtuoska ve hře na japonské koto Naoko Kikuchi rozeznívá struny svého nástroje speciálními slonovinovými nehty i běžnými užitými předměty. Její hudba směřuje od sónické intimity až k důmyslným rytmickým a melodickým gradacím. Naoko Kikuchi je pokračovatelkou hráčské linie legendárního hráče, skladatele a improvizátora Sawaie Tadao a členkou frankfurtského Ensemble Modern. V Arše se k ní připojí Hearn Gadbois (perkuse), Seizan Osako (shakuhachi, saxofon) a Marek Matvija (shakuhachi). Koncert se koná v pražském Divadle Archa, Na Poříčí 26, Praha 1 od 20.00.

Podrobnosti >>>

Intenzivní letní kurz japonštiny

Intenzivní letní kurz japonštiny

Pro zájemce o japonštinu vypisujeme intenzivní letní kurz určený začátečníkům. Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz.
Termín: 10. – 21. 7. 2017 (pouze ve všední dny pondělí až pátek)
Každý den kurzu proběhnou dvě vyučovací hodiny po 90 minutách:
1. hodina: 9.00 – 10.30, 2. hodina: 11.00 – 12.30 (celkem 20 lekcí po 90 minutách).

Ceny kurzu: běžná cena – 4600 Kč, studenti/důchodci – 4200 Kč, členové ČJS – 4000 Kč
Lektorky: Tereza Křížová, Andrea Roubíčková a Pattarawan Youen

Desetidenní intenzivní letní kurz japonštiny je určen pro úplné začátečníky. V kurzu se naučíte základní gramatiku (ukazovací, osobní a tázací zájmena, základní přídavná jména, slovesa, partikule, číslovky a další) a základy japonské konverzace na daná témata (pozdravy, v obchodě, v restauraci, rodina, moje záliby a další).

Podrobnosti >>>

Petr Soukup: Milovat šohaiku

Petr Soukup: <ilovat Sohaiku

Nově vydanou sbírku poezie Petra Soukupa lze zakoupit osobně v Kulturním a informačním středisku ČJS, Na Můstku 8/380, Praha 1 v otevíracích hodinách (Po – Čt 12.00 – 17.00) za cenu 250 Kč (členové ČJS 230 Kč), nebo objednat na adrese office@japan.cz. Cena nezahrnuje poštovné a balné.

Česká poezie

Všechny sbírky, které doposud Petr Soukup vydal, byly postavené na humoru. Milovat šohaiku, jak už název napovídá, je odkrytí neznámé části autorova světa. Příroda, láska, život a smrt, to jsou hlavní témata tohoto počinu. Nejedná se o klasické haiku, autor dodržuje pouze jejich stavbu, tedy 5, 7 a 5 slabik. Jinak píše zcela volně a svobodě.

Podrobnosti >>>

Změna otvírací doby

Ve dnech 21. 3., 22. 3. a 29. 3. bude kancelář KIS ČJS pro veřejnost uzavřená z důvodu konání kulturních akcí a čerpání dovolené. Kurzy japonštiny a tušové malby se budou konat dle rozvrhu. Omlouváme se za komplikace a děkujeme za pochopení.

41. ročník soutěže Nihongo Benron Taikai
a soutěž v psaném japonském projevu

Nihongo Benron Taikai 2017

Soutěž v japonském muveném projevu Nihongo Benron Taikai se a soutěž v psaném japonském projevu se letos koná 22. dubna od 13.00 do cca 17.00 v Mramorovém sále Paláce Lucerna. Rádi uvítáme jak účastníky, tak diváky (shrnutí jednotlivých projevů bude k dispozici v češtině).
Zájemci o účast v soutěži v mluveném i psaném projevu se mohou hlásit do 24. března.

Stránky soutěže >>>

11. ročník mezinárodní soutěže Manga Award

Manga Award

Pokud se zajímáte o tvorbu ve stylu manga, pak máte možnost přihlásit se do 11. ročníku mezinárodní soutěže Manga Award. Svá díla můžete zasílat od 17. 3. do 12. 6. 2017 do JICC Velvyslanectví Japonska v České republice či do 16. 6. přímo do Tokia. Na vítěze soutěže čeká odměna v podobě cesty do Japonska od Japan Foundation. Podrobné informace a podmínky najdete na stránkách soutěže >>>.

Kurz strategické hry go pro začátečníky v jarním semestru 2017

Kurz Go

Kurz strategické hry go pro začátečníky v jarním semestru 2017 začíná již 18. dubna (úterý) v 19.00 a koná se jednou týdně v Kulturním a informačním středisku ČJS, Na Můstku 8, Praha 1. Zájemci se mohou zapsat osobně při návštěvě kanceláře v běžných otvíracích hodinách, nebo e-mailem na adrese office@japan.cz.
Cena kurzu je 1000 Kč, pro členy ČJS 700 Kč. Platba: převodem na účet ČJS 15338004/2700 (pro identifikaci platby prosím uveďte „příjmení kurz go“) nebo hotově v KIS ČJS Na Můstku 8/380 v otevíracích hodinách.
Pokud by všichni účastníci kurzu preferovali konání kurzu v pátek od 17.00, bude kurz přesunut.

Podrobnosti >>>

Manganime 2017

Manganime 2017

Termín: 19. února 2017, 12.00 – 15.00
Místo konání: Mramorový sál paláce Lucerna, Praha
Vstup zdarma
Program:

Letošní minifestival mangy a anime pojí téma japonských duchů a strašidel. Těšit se můžete na přednášky či prezentace, výstavu plakátů zobrazujících japonské duchy a strašidla, ukázku dabování anime, vědomostní soutěž a další.

Podrobnosti >>>

Den japonské kultury: dílny pro celou rodinu

Den japonské kultury

Místo konání: Mramorový sál paláce Lucerna, Praha
Vstup zdarma
Program:

V rámci sobotního doprovodného programu festivalu EIGA-SAI 2017 čekají na návštěvníky v Mramorovém sále tradiční dílny origami a kaligrafie, dále workshop výroby lotosové ozdoby z japonského hedvábí a výroby bambusových větrníků či ukázka japonského meče. Pobavit se můžete u japonské hry fukuwarai nebo v hernách go a šógi. Těšit se můžete také na japonské pochoutky, které nabídne restaurace Miyabi, Japonská domácí cukrárna a na další japonské výrobky.

Podrobnosti >>>

Eiga-sai 2017 – festival japonského filmu a kultury již podesáté

Eiga-sai 2017

Ve dnech 16. – 22. února se v pražském kině Lucerna koná jubilejní 10. ročník festivalu japonského filmu a kultury EIGA-SAI 2017, letos pod titulem "Jak se smějí Japonci". Kromě filmů nejrůznějších žánrů, jež všechny spojuje vztah k humoru, je i letos připraven bohatý doprovodný program. Ten se soustředí zejména do víkendu 18. – 19. 2., kdy se návštěvníci mohou těšit na představení tradičních frašek kjógen, hudební happening s bubny taiko, ale i na přednášky, dílny pro celou rodinu nebo sympozium o žánrech manga a anime. Desátému výročí festivalu připomene retrospektivní výstava plakátů v kavárně Lucerna. Vstupenky i zvýhodněné permanentkyjsou již v prodeji v pokladně kina Lucerna i na stránkách festivalu.

Podrobnosti >>>

Koncert Praha-Yokohama

Srdečně zveme na koncert českých a japonských hudebníků, další kulturní akci k 60. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Japonskem.

Termín: sobota 4. února 2017 od 15.00
Místo konání: Kostel sv. Vavřince, Hellichova 18, Praha 1
Čestná záštita: Velvyslanectví Japonska v České republice
Spolupořadatel: Česko-japonská společnost
Vstup zdarma

Účinkující:
Zvláštní host: Pavel Verner (hoboj)
Shinsaku Tokuda (hoboj)
Michael Verner (fagot)
Shihoko Finda (flétna)
Daniel Wiesner (klavír)

Podrobnosti >>>

Zemřel přítel české kultury v Japonsku

sekine-hideo-nekrolog

V Tokiu zemřel dne 19. ledna 2017 dr. Hideo Sekine, překladatel básnické sbírky Jaroslava Seiferta Všecky krásy světa do japonštiny. Ač povoláním otolaryngolog, byl Hideo Sekine nadšeným obdivovatelem a překladatelem české hudební literatury a poezie. Od studentských let se zajímal o moderní evropskou hudbu, ale poslech Janáčkovy klavírní sonáty v roce 1959 na koncertě v Sapporu jej natrvalo nasměroval k pečlivému studiu českých skladatelů, především Bobuslava Martinů a Leoše Janáčka. Aby pochopil kořeny české hudebnosti, neváhal se naučit česky v kroužku bohemistů vedených v Tokiu panem Takeshim Nakamurou. Tento průkopník výkladu české státnosti v Japonsku, velký sběratel exilové literatury, byl sám k češtině přiveden silou příběhu Jana Husa.

Celý článek >>>

Kurzy ČJS v letním semestru 2017

Kurzy ČJS v letním semestru 2017

Přihlašování do našich kurzů japonštiny, kaligrafie a tušové malby v letním semestru 2017 již probíhá.
Kurzy kaligrafie – začátek 30. ledna 2017
Bližší informace >>>
Kurzy sumi-e – začátek 31. ledna 2017
Bližší informace >>>
Kurzy japonštiny:
a) začátek pondělních kurzů 6. února 2017
b) začátek ostatních kurzů od 14. února 2017

Bližší informace >>>
Kurz japonštiny pro začátečníky – začátek 14. února 2017 Bližší informace >>>

Podrobnosti >>>

Kurz japonštiny pro začátečníky v letním semestru 2017

Kurz japonštiny pro začátečníky v letním semestru 2017

V letním semestru 2017 plánujeme otevřít jeden kurz japonštiny pro začátečníky.
Přihlášky do kurzu přijímáme na adrese: office@japan.cz
Termín: úterý 14. února 2017od 19:00.
Místo konání: učebny KIS ČJS, Na Můstku 8/380, Praha 1
Lektorka: Michaela Tománková
Cena (18 lekcí po 90 min.): 4460 Kč, členové ČJS 3800 Kč
Cena pro studenty a důchodce: 4 100 Kč, členové ČJS 3400 Kč
Lektorka v hodinách bude vyučovat převážně podle učebnice Minna no nihongo, ale v hodinách by měla používat i další studijní materiály jako je např. Genki nebo Marugoto. Kromě gramatiky a poslechu se vyučující bude soustředit také na každodenní konverzaci a povede studenty k přirozené komunikaci v japonštině.

Podrobnosti >>>

Novoroční koncert Česko-japonské společnosti

Termín: 28. ledna 2017, 15.00
Místo konání: Palác Lucerna, Mramorový sál, Štěpánská 61, Praha 1
Pořadatelé: Česko-japonská společnost, Velvyslanectví Japonska v ČR, Finda Piccolo: Sankyo Flutes - Czech Republic
Vstup zdarma. Rezervace není nutná.

Srdečně vás zveme na jubilejní 10. ročník novoročního koncertu Česko-japonské společnosti, přátelské hudební odpoledne, na kterém se společně představí čeští a japonští muzikanti. Letošní koncert se zařadí mezi kulturní akce k 60. výročí obnovení diplomatických styků mezi Českou republikou a Japonskem. Z interpretů bychom rádi zmínili Pavla Vernera, který mimo jiné působil jako sólo hobojista v Symfonickém orchestru hl. m. Prahy FOK. Michaela Vernera, sólo fagotistu Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze a pedagoga na konzervatoři v Praze. Z japonských muzikantů zahraje na hoboj Shinsaku Tokuda, žák Pavla Vernera a na housle Saaya Kimura.

Podrobnosti >>>

Zimní sezóna v Japonské zahradě Oleško

bonsai-zahrada-zima

Sekce bonsají a zahrad ČJS oznamuje, že Japonská zahrada Oleško se uložila k zimnímu spánku a až do 4. března 2017 je pro veřejnost uzavřena.
Těšíme se na Vás opět na jaře, kdy naše zahrada vstoupí do své desáté sezóny.
Individuální konzultace jsou možné i přes zimu na telefonním čísle 602 315 658 a na e-mailu wiesner@bonsai-zahrada.cz
Do roku 2017, roku Ohnivé Slepice, Vám přejeme vše nejlepší – štěstí, úspěch a hlavně zdraví.
Za sekci bonsají a zahrad
Václav Wiesner

Japonská ústava včera a dnes – změna termínu přednášky

Japonská ústava včera a dnes

Přednáška Lukáše Krause věnovaná tématu japonské ústavy se přesouvá na 17. ledna 2017. Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz
Termín: úterý 17. ledna 2017, 18.00 – 19.30
Místo konání: KIS ČJS, Na Můstku 8/380, Praha 1
Cena: 100 Kč, 80 Kč pro členy ČJS
Na pravidelných demonstracích na jaře a v létě roku 2015 protestovali před japonským parlamentem rozhořčení lidé proti navrhované „Legislativě o míru a bezpečnosti“ (Heiwa-Anzen Hōsei), podle níž by mohlo Japonsko za určitých podmínek použít ozbrojené síly (přesněji, Síly sebeobrany, zkráceně „SDF”) při pomoci spojenecké zemi v případě jejího napadení (tedy tzv. omezený výkon práva na kolektivní sebeobranu), což dosavadní interpretace Čl. 9 japonské ústavy neumožňovala. I přes protesty, obecně nízkou podporu široké veřejnosti a obstrukce opozice byly kontroverzní zákony z dílny administrativy premiéra Šinzóa Abeho po hlasování ve Sněmovně reprezentantů (15. 7. 2015) definitivně schváleny 19. 9. 2015 i Sněmovnou radních.

Podrobnosti >>>

Kakizome

Kakizome

Srdečně vás zveme na tradiční psaní první kaligrafie v novém roce, kakizome. Přijďte si k nám kaligraficky zhmotnit novoroční přání či předsevzetí pod vedením japonských lektorek. V rámci dílny budete také moci ochutnat sladkou japonskou fazolovou polévku oširuko.
Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz
Termíny:
1) sobota 7. ledna od 15:00
2) sobota 7. ledna od 17:00 (každá dílna potrvá cca 90 minut)
Místo: Kulturní a informační středisko ČJS, Na Můstku 8/380, Praha 1
Cena: 120 Kč, 100 Kč členové ČJS

`

Podrobnosti >>>

Konference Japonská literatura minulosti, současnosti a budoucnosti

Rádi bychom upozornili příznivce japonské literatury na mezinárodní konferenci Japonská literatura minulosti, současnosti a budoucnosti, která se uskuteční pod čestnou záštitou Velvyslanectví Japonska v České republice v pátek 9. prosince od 13.30 do 18.30 v pražském Karolinu, Ovocný trh 3-5, Velká zasedací síň, 2. patro.

Pořadatelé: Ústav Dálného východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Japonské centrum Mezinárodního PEN klubu a České centrum Mezinárodního PEN klubu.

Podrobnosti >>>

Japonská ústava včera a dnes

Japonská ústava včera a dnes

Srdečně vás zveme na přednášku věnovanou tématu japonské ústavy v podání Lukáše Krause. Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz
Termín: úterý 6. prosince 2016, 18.00 – 19.30
Místo konání: KIS ČJS, Na Můstku 8/380, Praha 1
Cena: 100 Kč, 80 Kč pro členy ČJS
Na pravidelných demonstracích na jaře a v létě roku 2015 protestovali před japonským parlamentem rozhořčení lidé proti navrhované „Legislativě o míru a bezpečnosti“ (Heiwa-Anzen Hōsei), podle níž by mohlo Japonsko za určitých podmínek použít ozbrojené síly (přesněji, Síly sebeobrany, zkráceně „SDF”) při pomoci spojenecké zemi v případě jejího napadení (tedy tzv. omezený výkon práva na kolektivní sebeobranu), což dosavadní interpretace Čl. 9 japonské ústavy neumožňovala. I přes protesty, obecně nízkou podporu široké veřejnosti a obstrukcím opozice byly kontroverzní zákony z dílny administrativy premiéra Šinzóa Abeho po hlasování ve Sněmovně reprezentantů (15. 7. 2015) definitivně schváleny 19. 9. 2015 i Sněmovnou radních.

Podrobnosti >>>

Kalendář Japonské scenérie 2017 – básně haiku ve fotografiích Zdeňka Thomy

Kalendář Japonské scenérie 2017

Nástěnný kalendář Zdeňka Thomy na rok 2017 inspirovaný básněmi haiku nyní můžete zakoupit v Kulturním a informačním středisku Česko-japonské společnosti.
Cena: 200 Kč, 180 Kč členové ČJS.
V kalendáři na rok 2017 se Zdeněk Thoma nechal inspirovat básněmi haiku od starých japonských mistrů.
Stejně jako japonští mistři haiku se Zdeněk Thoma při svých toulkách po Říši vycházejícího slunce nechal okouzlit mnohotvárnou japonskou krajinou. Podle jeho názoru se haiku s fotografiemi mohou skvěle doplňovat a splynout v jednu jedinou fotografickou báseň...

Podrobnosti >>>

Seminář džikjódžucu

Seminář džikjódžucu

Srdečně vás zveme na seminář džikjódžucu, kterým vás opět provede pan Mikio Óki z Nagoji. Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz
Termíny: 1) 29. 11. 2016 od 13.30 (60 min.); cena: 80 Kč, pro členy ČJS, 60 K, 2) 29. 11. 2016 od 15.00 (60 min.); cena: 80 Kč, pro členy ČJS, 60 Kč

Místo konání: Kulturní a informační středisko Česko-japonské společnosti, Na Můstku 8/380, Praha 1
Džikjódžucu je japonský systém jednatřiceti cviků, jejichž pravidelným praktikováním lze udržet v kondici jak vlastní tělo, tak i mysl. Pan Óki vás krátce seznámí s historií vzniku tohoto cvičení a názorně předvede většinu těchto cviků. V semináři se naučíte také základy akupresury a další způsoby neinvazivní podpory sebe uzdravování z oblasti energetické medicíny. Protože si budete moci cviky vyzkoušet osobně pod vedením pana Ókiho, doporučujeme pohodlné oblečení s sebou.

Protože si budete moci cviky vyzkoušet osobně pod vedením pana Ókiho, doporučujeme pohodlné oblečení s sebou.

Ukázka cvičení na YouTube >>>

Platbu za seminář můžete provést buď převodem na náš účet 15338004/2700 (do zprávy pro příjemce, prosím, uvádějte „vaše příjmení džikjódžucu“. Nebo můžete platit hotově v naší kanceláři Na Můstku 8/380 od pondělí do čtvrtka od 12 do 17 hodin.

Událost na Facebooku >>>

Kaiwa no Kai – Konverzační setkání

Přátelské setkání studentů japonštiny a Japonců

Kaiwa no kai

Učíte se japonsky a chtěli byste si popovídat s Japoncem? Naše lektorka Harumi Yamada by vás ráda pozvala na přátelské setkání s drobným pohoštěním.

Termín: 19. 11. 2016 (sobota) od 10 do 12 hodin
Místo: Kulturní a informační středisko ČJS, Na Můstku 8/380, Praha 1

Program: Lektorka připraví materiály na téma: „Povězte nám něco o sobě“, na jejichž základě bude probíhat konverzace (podle úrovně japonštiny a češtiny účastníků může dojít ke změně tématu hovoru).
Cena: 100 Kč, 80 Kč členové ČJS (v ceně je zahrnuto i občerstvení – onigiri a polévka miso)

Podrobnosti >>>

30.výročí od založení prvního oddílu Kendó
v tehdejším Československu

30 let kacubo kenrikai

Letos na podzim oslavíme krásné kulaté třicáté narozeniny. Náš oddíl byl totiž založen před třiceti lety v roce 1986. Tenkrát tu bejval jinej stát, jak se tak hezky zpívá v populární písničce a byla to prostě jiná doba. Tehdy se první z nás vydali na cestu meče a hlavně díky těmto nadšencům, kteří se odvážili v době socialismu na věčné časy zkusit něco nového a položit základy k tomu, co dnes tak rádi děláme a cvičíme. Chceme si připomenout tyto začátky a jejich hrdiny a chceme si také připomenout celých těch třicet let, během kterých jsme poznávali Kendó a hlavně spoustu lidí, kteří s námi trénovali, učili nás i učili se od nás a všemožně nám fandili a podporovali nás

Podrobnosti >>>

Buddhistická liturgie za duši Věry Čáslavské

Buddhistická liturgie za duši Věry Čáslavské

V pondělí 17. října 2016 se v Anežském klášteře v Praze uskuteční buddhistická liturgie Devětačtyřicátého dne za duši Věry Čáslavské. Celebrovat ji budou představení japonské buddhistické školy Tendai, o zasazení do ekumenického rámce se postará Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena, na bambusovou flétnu šakuhači zahraje Vlastislav Matoušek. K liturgii jsou zváni všichni lidé trpěliví a pokorní bez rozdílu vyznání, kteří dokážou otevřít své srdce a nechat je rozeznít hlasem modlitby. Bližší informace o obsahu a průběhu liturgie naleznete níže.

Více na vera-caslavska.japan.cz >>>

Přípravný kurz na JLPT N4

Přípravný kurz na JLPT N4

Vypisujeme mimořádný přípravný kurz na zkoušku z japonštiny JLPT úroveň N4. Zájemci si v kurzu procvičí slovní zásobu, poslech a porozumění textu. Naše lektorka, Michaela Tománková, studentům v hodinách bude zadávat úkoly odpovídající úrovni N4 a bude se je snažit dovést ke zdárnému splnění zkoušky, která se uskuteční v neděli 4. prosince 2016 v Brně. Materiály lektorka bude čerpat z učebnic určených k přípravě ke zkoušce (např. Nihongo čarendži ad.)

Zájemci o přípravný kurz na JLPT N4 se můžou hlásit na adrese: office@japan.cz

Termín: každé úterý od 19:00, začátek kurzu 11. října 2016, konec kurzu 29. listopadu 2016
Místo: učebna KIS ČJS, Na Můstku 8/380
Ceny za 8 lekcí po 90 minutách:
Běžná cena: 2000 Kč
Členové ČJS: 1800 Kč
Událost na Facebooku >>>

Pět let po katastrofě – zasažené oblasti, které jsem navštívil (přednáška)

Pět let po katastrofě

Termín: 17. 10. od 18.00
Místo: Japonské informační a kulturní centrum, Hellichova 1, Praha 1
Pořadatel: Česko-japonská společnost, Velvyslanectví Japonska v České republice
Vstup volný bez rezervace

Lukáš Kraus absolvoval dvě studijní stáže v Japonsku, v rámci nichž zkoumal japonskou společnost (na Univerzitě v Kóbe) a vývoj japonské bezpečnostní politiky (na Tokijské univerzitě). V roce 2012 pomáhal Česko-japonské společnosti s provázením japonských dětí z mimořádně postižených měst velkým zemětřesením v roce 2011, které navštívily Českou republiku. S dětmi se opět setkal loni v Japonsku během svého studia. Ve své přednášce pohovoří o osobním putování do míst zasažených katastrofou (prefektury Fukušima a Iwate) a o setkáních s lidmi, které na těchto místech potkal. Z bohaté fotodokumentace se dozvíte, jak v současnosti postupuje rekonstrukce Tóhoku a jak se Japonsko vyrovnalo s událostmi z roku 2011.

O výjimečném panu Sunagawovi

Sunagawa Sukegeshi

SUNAGAWA Sukeši, kjótský filantrop a dlouholetý přítel Čech, přijal v letošním roce za své zásluhy z rukou japonského císaře Řád posvátného pokladu. Pozoruhodné osobnosti pana Sunagawy, na kterého má řada z nás velice bohaté osobní vzpomínky, je věnován následující text Prof. Karla Fialy.

Uplynulo již přes čtyřicet let ode dne, kdy jsme společně se Zdeňkem Thomou poznali kjótského podnikatele-filantropa pana Sunagawu Sukešiho, který se po celá desetiletí soustavně stará o české i další zahraniční studenty v Kjótu. Kromě ubytování zdarma, pomáhal mnoho let českým studentům zajišťovat výlety a exkurze do japonských podniků, seznamoval studenty se skutečným životem a současnou i tradiční kulturou Japonska, jak se s nimi nemohli ve školních lavicích setkat. Pro bezplatné ubytování českých studentů dokonce podstatně rozšířil část svého domu.

Celý článek >>>

Akimacuri 2016

Akimatsuri 2016

Srdečně vás zveme na japonskou podzimní slavnost Akimacuri, jejímž hlavním pořadatelem je Asociace Japonců v ČR. Přijďte se podívat v neděli 2. října na baseballový stadion Kotlářka. Čekají na vás japonské pochoutky, ukázky tradičních bojových umění a další atrakce.
Ve stánku Česko-japonské společnosti si budete moci vyzkoušet kaligrafii, origami, zahrát japonské hry šógi, go a další. Skupina Wadaiko yosa yosa odstartuje celý program už v 11.50. Nově se můžete těšit také na představení Malého divadla kjógenu.

Podrobnosti >>>

Bušidó a japonská mentalita (přednáška)

Bushido prednaska

Srdečně vás zveme na přednášku zaměřenou na samurajský kodex bušidó a japonskou mentalitu v podání Katsuoki Numaty. Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz.
Vstup zdarma.
Termín: 15. 9. 2016, 18.00 – 20.00
Místo: Kulturní a informační středisko Česko-japonské společnosti, Na Můstku 8/380, Praha 1
Pan Katsuoki Numata seznámí posluchače se zásadami kodexu bušidó. Na základě svých bohatých pracovních zkušeností ve firmách východní Asie pohovoří o tom, jak kodex bušidó formoval japonskou mentalitu a firemní kulturu.

Podrobnosti >>>

Hrdinná samurajka padla v boji

Rozloučení s Věrou Čáslavskou proběhne v pondělí 12. září od 10 hodin v Národním divadle.

Zemřela Věra Čáslavská

Věra Čáslavská

Česko-japonská společnost ztratila svou charismatickou čestnou předsedkyni, naše srdce mimořádně blízkého a vnímavého člověka, miliony lidí po celém světě svou ikonu.

V česko-japonských vztazích byl „fenomén Čáslavská“ zcela ojedinělým úkazem. Bez ohledu na prostocviky režimu a libost či nelibost politických reprezentací, působila Věra více než 50 let jako spolehlivý svorník. V očích a hlavně srdcích Japonců byla živoucím důkazem toho, že Čechy nemožno nemilovat, neobdivovat, nefandit jim. Od tokijské olympiády až dodnes. Nejen svými výkony a svým šarmem, ale zejména svou povahou a svým životem, kterým podávala jasné svědectví celému světu.

Věra pevně věřila, že kdysi byla samurajkou, věděla, jaký závazek z toho plyne - a samurajským mečem se ani dnes nepyšnila jen tak pro nic za nic.

Více na vera-caslavska.japan.cz, kde můžete připojit svůj podpis na kondolenční listinu.

Workshop urauči

Workshop urauči

Srdečně vás zveme na workshop urauči (podlepování tušových obrazů) pod vedením Václava Kučery. Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz.

Termín: 5. 9. 2016, 18.00 – 19.30
Místo konání: Palác Lucerna, Štěpánská 61, 3. patro, učebna ikebany
Cena: 200 Kč, 180 Kč pro členy ČJS (v ceně je zahrnut materiál na podlepení obrázku)

Co si vzít s sebou: prosíme všechny účastníky, kteří si budou chtít podlepit vlastní obrázek, aby si přinesli podložku, která je o něco větší než samotný obrázek (asi o 10 cm po obvodu).

Na workshopu se blíže seznámíte s technikou urauči, která slouží k vyrovnání papíru zkrabaceného zasychající tuší. Budete si moci vyzkoušet podlepování obrázků v praxi a okrajově se seznámíte také s postupem při výrobě svitků. Pokud máte doma kaligrafii či tušovou malbu na rýžovém papíře, kterou byste si chtěli podlepit, přineste si ji s sebou. Je nutné, aby byl obraz minimálně měsíc starý.

Podrobnosti >>>

Kurzy japonštiny pro začátečníky – zimní semestr 2016/2016

Kurzy japonštiny pro začátečníky – zimní semestr 2016/2016

Začátek v týdnu od 19. 9. 2016. V našich kurzech pro začátečníky se používají různé studijní materiály se zaměřením na učebnice Genki, Minna no nihongo nebo Marugoto. Vyučující se soustředí hlavně na každodenní konverzaci a vedou studenty k přirozené komunikaci v japonštině. Během prvního semestru se studenti naučí číst a psát japonské abecedy, hiraganu a katakanu, osvojí si základy gramatiky a zvládnou reagovat na otázky lektorů. Výuka japonštiny v Česko-japonské společnosti probíhá jednou týdně. Studenti absolvují v rámci semestru celkem 18 lekcí po 90 minutách a na své poznatky mají možnost navázat v dalším semestru v pokračujícím kurzu.

Podrobnosti >>>

Přihlášky na zkoušku JLPT 2016

JLPT 2016

Mezinárodní zkouška z japonštiny JLPT 2016 se letos uskuteční 4. prosince na Mendelově univerzitě v Brně. Sběr přihlášek na zkoušku se uzavírá 30. září 2016. Přihlašování probíhá pouze elektronicky přes formulář na stránkách Japonského centra v Brně, kde se také dozvíte bližší informace o zkoušce jlpt.cz. Pokud byste měli ke zkoušce jakékoliv dotazy, směřujte je na adresu JCB: info@japancenter.cz

Podrobnosti >>>

Japonský den v letním dětském táboře

Japonský den Teplá

V rámci projektu Kaligrafie pro Motol (facebook) se v sobotu 12.7.2016 uskutečnil na letním táboře dětí z Motola, v hotelu Klášter Teplá, „Japonský den“.
42 dětí ve věku 7 až 17 let se zúčastnilo semináře kaligrafie pod vedením paní Maki Vlček, japonského čajového obřadu Tomáše Suka, vyslechly přednášku s ukázkami japonského šermu Iaidó v podání Karolíny Motejzíkové a Tomáše Suka, a Václav Kučera je zasvětil to krásy japonské lukostřelby Kyudó. Součásti této akce byla první výstavka kaligrafických prací dětí z Motolské nemocnice 2015-2016.

Manažer projektu Bohumil Planka

Galerie >>>

Josakoi sóran – workshop japonského tance

Yosakoi – Soran

Srdečně vás zveme na další workshop japonského tance josakoi pod vedením Lucie Hayashi. Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz.
Termín: 30. 8. 2016, 18.00
Místo konání: Malostranské náměstí 12, Hartigovský palác. Místnost H 1041 v 1. patře, Praha
Cena: 100 Kč, 80 Kč pro členy ČJS
Workshop se uskuteční za podmínky přihlášení šesti a více účastníků.
Na workshopu se naučíte zjednodušené choreografie japonského tance josakoi, který doprovodí melodie tradiční lidové písně Sóran buši. Tance ve stylu josakoi, pro něž jsou typické soustředěné energické pohyby, jsou rozšířené po celém Japonsku a jsou oblíbenou součástí japonských festivalů.

Podrobnosti >>>

Harmonie Kjóta a Prahy

Harmonie Kjóta a Prahy

Dovolte nám pozvat vás již na páté společné vystoupení hráčky na koto Akiko Wada z Kjóta a pražské flétnistky Jindry Černé. Barokní flétna svým niže položeným laděním výborně souzní s nástrojem koto a tato nečekaně jemná a laskavá harmonie dává nový šat klasickým skladbám japonským, ale též evropským. Jedná se vždy o jedinečný zážitek.

Podrobnosti >>>

Letní kurzy japonské konverzace

Letní kursy

Pro zájemce o japonštinu vypisujeme letní kurz japonské konverzace určený mírně pokročilým.
Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz
Termín: 11. – 25. 7. (11. 7., 14. 7., 18. 7., 21. 7., 25. 7., celkem 5 lekcí po 90 min.), v pondělí a ve čtvrtek od 17.00 do 18.30
Místo konání: Kulturní a informační středisko ČJS, Na Můstku 8/380, 110 00 Praha 1
Ceny celého kurzu: běžná cena 1400 Kč, studenti 1300 Kč, členové ČJS 1200 Kč
Cena jednotlivé lekce: 300 Kč, členové ČJS 280 Kč
Lektorky: Chisato Močiljaková, Akiko Arnaud
Kurz japonské konverzace je určen mírně pokročilým, kteří již zvládají základy konverzace a v gramatice došli k jevům jako je např. te-forma, minulý čas, přídavná jména a další. Zájemci o kurz by se měli pohybovat asi na úrovni 12. lekce učebnice Minna no nihongo či 6. lekce učebnice Genki.

Podrobnosti >>>

Workshop kamigatamai

kamigatamai

Srdečně vás zveme na workshop klasického japonského tance kamigatamai pod vedením japonské lektorky Teru Ogawy.
Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz do 6. června 2016.
Termín: 14. 6. 2016 od 18.00 do 20.00.
Místo: učebna kaligrafie 3. patro, Palác Lucerna, Štěpánská 61, Praha 1 ZMĚNA: Malostranské náměstí 12, Hartigovský palác (HAMU). Místnost H 1041 v 1. patře
Cena: 200 Kč, 180 Kč členové ČJS (v ceně je zahrnuto i obléknutí do jukaty)
Lektorka: Teru Ogawa, představitelka 4. generace Ogawské školy tance kamigatamai

Podrobnosti >>>

Japonský den v Průhonicích

Srdečně vás zveme na Japonský den, který se uskuteční 4. června na Zámku Průhonice.
Pořadatelé: Česko-japonská společnost, Botanický ústav AV ČR, Prague Sogetsu Study Group, Velvyslanectví Japonska v ČR
Termín: 4. 6. 2016, 11.00 – 18.30
Místo konání: Zámek Průhonice, Zámek 1, 252 43 Průhonice
Můžete se těšit na japonskou kuchyni, výstavu ikebany, přednášky, ukázky bojového umění či divadlo kjógen.

Podrobnosti >>>

Japonská tuš a říše květin (výstava)

Japonská tuš a říše květin

Srdečně vás zveme na výstavu prací studentů kaligrafie a tušové malby Česko-japonské společnosti, která bude zahájena 4. června u příležitosti Japonského dne na Zámku Průhonice.

Termín: 4. – 26. 6. 2016
Místo konání: Zámek Průhonice, Galerie Natura, Zámek 1, 252 43 Průhonice
Výstava Japonská tuš a říše květin bude oficiálně zahájena 4. června ve 13 hodin v rámci Japonského dne komentovanou prohlídkou vystavených děl, která bude probíhat cca do 14 hodin. Komentáře k jednotlivým obrazům si budete moci vyslechnout od autorů děl či vyučujících (Harumi Yamada, Mari Kučera).
Součástí programu Japonského dne budou také dílny kaligrafie, tušové malby, origami, ošibany či kresby ve stylu manga, které můžete navštívit mezi 15:00 a 17:00. V rámci dílny kaligrafie a tušové malby si zájemci budou moci napsat své jméno či namalovat obrázek na tričko za cenu 150 Kč.
Otevírací doba Galerie Natura: 7:00 – 20:00
Událost na Facebooku

20. výročí České asociace aikidó

20. výročí České asociace aikidó

Česká asociace aikidó (ČAA), člen mezinárodních organizací Evropská federace aikidó (EAF) a Mezinárodní federace aikidó (IAF), pořádá ve dnech 17. – 19. 6. 2016 ve sportovní hale Jedenáctka VS v Praze jako oslavu více jak 20 leté tradice cvičení aikidó v Čechách stáž pravnuka zakladatele aikidó pana Mitsuteru Ueshiby (Waka senseie) a dalších významných učitelů aikidó.
Lákadlem nejenom pro veřejnost bude Embukai (ukázka aikidó) v podání členů ČAA (včetně dětí) a završena vystoupením učitelů.
Podrobnosti na waka2016.cz a aikikai.cz

Josakoi sóran – workshop japonského tance

Yosakoi – Soran

Srdečně vás zveme na workshop japonského tance josakoi pod vedením Lucie Hayashi. Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz
Termín: neděle 29. května 2016, 15.00 – 16.30
Místo konání: učebna kaligrafie 3. patro, Palác Lucerna, Štěpánská 61, 116 02 Praha 1
Cena: 100 Kč, 80 Kč pro členy ČJS
Workshop se uskuteční za podmínky přihlášení šesti a více účastníků.
Na workshopu se naučíte zjednodušené choreografie japonského tance josakoi, který doprovodí melodie tradiční lidové písně sóran buši. Tance ve stylu josakoi, pro něž jsou typické soustředěné energické pohyby, jsou rozšířené po celém Japonsku a jsou oblíbenou součástí japonských festivalů.

Podrobnosti >>>

Intenzivní letní kurz japonštiny

výuka japonštiny

Pro zájemce o japonštinu vypisujeme intenzivní letní kurz určený začátečníkům. Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz
Termín: 11. – 22. 7. (pouze ve všední dny Po až Pá)
Každý den kurzu proběhnou dvě vyučovací hodiny po 90 minutách:
1. hodina: 10,00 – 11,30, 2. hodina: 12,00 – 13,30 (celkem 20 lekcí po 90 minutách). Místo konání: Kulturní a informační středisko ČJS, Na Můstku 8/380, 110 00 Praha 1
Ceny kurzu: 4600 Kč, studenti/důchodci 4200 Kč, členové ČJS 4000 Kč.
Lektorky: Tereza Křížová, Andrea Roubíčková a Harumi Jamada

Podrobnosti >>>

Seminář džikjódžucu

jikyoujutsu

Srdečně vás zveme na seminář džikjódžucu, kterým vás opět provede pan Mikio Óki z Nagoji. Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz
Termíny: 1) 24. května 2016 od 13.30 (60 min.); cena: 80 Kč, pro členy ČJS 60 Kč
2) 24. května 2016 od 15.00 (90 min.); cena: 100 Kč, pro členy ČJS 80 Kč
Místo konání: Kulturní a informační středisko Česko-japonské společnosti, Na Můstku 8/380, Praha 1
Džikjódžucu je japonský systém jednatřiceti cviků, jejichž pravidelným praktikováním lze udržet v kondici jak vlastní tělo, tak i mysl. Pan Óki vás krátce seznámí s historií vzniku tohoto cvičení a názorně předvede většinu těchto cviků. V semináři se naučíte také základy akupresury a automasáže, a další způsoby neinvazivní podpory sebe uzdravování z oblasti energetické medicíny.

Protože si budete moci cviky vyzkoušet osobně pod vedením pana Ókiho, doporučujeme pohodlné oblečení s sebou.

Ukázka cvičení viz odkaz https://www.youtube.com/watch?v=H71twc2OoFc
Událost na FB https://www.facebook.com/events/718579424912084/

Platbu za seminář můžete provést buď převodem na náš účet 15338004/2700 (do zprávy pro příjemce, prosím, uvádějte „vaše příjmení džikjódžucu“. Nebo můžete platit hotově v naší kanceláři Na Můstku od pondělí do čtvrtka od 12 do 17 hodin.

Přednášky Tomáše Jurkoviče o japonské literatuře

tanizaki-prednaska

Srdečně vás zveme na dvě přednášky o japonské literatuře, věnované dílům Džun’ičiróa Tanizakiho a Harukiho Murakamiho, kterými vás provede Tomáš Jurkovič, dvorní překladatel beletrie Harukiho Murakamiho.
Čas a místo konání: 3. 5. a 10. 5. od 18.00, Kulturní a informační středisko Česko-japonské společnosti, Na Můstku 8, 110 00 Praha 1

Podrobnosti >>>

Odešel Isao Onoda

Dne 10. 4. 2016 odešel do japanologického nebe Isao Onoda, náš milovaný učitel na japanistice. Byl to on, který nás učil první japonské písničky, vařil s námi první japonská jídla, opravoval naše první eseje psané neohrabanou japonštinou.

Onoda Isao

Celý článek >>>

O prvních překladech japonské literatury do českého jazyka (přednáška)

preklady-prednaska

14. 4. 2016, 16.30

Místo: Knihovna na Vinohradech, Vinohradská 69, 120 00 Praha 2
Pořadatelé: Česko-japonská společnost, Knihovna na Vinohradech, Velvyslanectví Japonska v ČR
Přednáší Tomáš Jurkovič (v češtině).
Překladatel beletrie Harukiho Murakamiho pohovoří o kouzlu japonské literatury, seznámí vás s japonskými literárními díly, která vyšla knižně česky a s historií českých překladů. Představí rovněž do češtiny přeložené publikace, které se v současnosti dají zakoupit v knihkupectvích.
Vstup volný.
Hlásit se můžete na e-mailové adrese Knihovny na Vinohradech: knihovna@knv.cz
www.knv.cz
Další dvě přednášky Tomáše Jurkoviče připravuje Česko-japonská společnost na konec dubna a začátek května. Podrobnosti zveřejníme na našich stránkách v nejbližší době.

Dny japonské kultury v Muzeu hlavního města Prahy: Tajemství města Kjóta

origami

13. – 14. 4. 2016, 9.00 – 12.30

Místo: Muzeum hlavního města Prahy, Na Poříčí 52/1554, 180 00 Praha 8>
Pořadatelé: Muzeum hlavního města Prahy, Česko-japonská společnost, Velvyslanectví Japonska v ČR
Program určený studentům druhého stupně ZŠ a studentům SŠ.
Program: Přednáška o Japonsku a Kjótu (u příležitosti 20. výročí partnerství měst Praha a Kjóto). Dílny japonské kultury, ve kterých si děti vyzkouší japonskou hru fukuwarai, kaligrafii, naučí se používat hůlky, složí si origami, zazpívají japonské písničky a další.
Hlásit se můžete na stránkách Muzea hlavního města Prahy:
www.muzeumprahy.cz/tajemstvi-mesta-kjota

Česko-japonský koncert mladých hudebníků

Rádi bychom vás informovali o dvou koncertech českých a japonských hudebníků, které se uskuteční nejprve v Litomyšli, a pak v Praze. Volné vstupenky na koncert v Rudolfinu budou k vyzvednutí také v KIS ČJS Na Můstku 8/380 od 21. 3. v otevíracích hodinách.

Koncert Litomyšl

Podrobnosti >>>

Kurz strategické hry go pro začátečníky

Go je starobylá asijská desková hra, v níž spolu dva hráči soupeří o ovládnutí desky. Pro nezasvěceného může hra vypadat na první pohled všedně, mezi soupeři však přesto zuří hrozivé bitvy, kde jsou odvážné výpady střídány promyšlenými oběťmi kamenů, úskočnými triky, ale i nenadálými katastrofami.

Přijďte se tuto krásnou a zábavnou hru naučit i vy!

Go

Celý článek >>>

5 let po katastrofě

Bezmála dvacet tisíc životů vyhaslo během několika minut, miliony dalších byly navždy poznamenány. Higaši Nihon dai-šinsai, neboli Velká katastrofa Východního Japonska, vryla nesmazatelnou stopu do srdce i půdy Japonska. Modlíme se za mrtvé, soucítíme s postiženými – ale především se snažíme podpořit všechny, kdo to nevzdali, zatli zuby a Východní Japonsko vyhrabávají nikoliv z popela, ale z nánosu slaného bahna na polích i v duši.

Katastrofa v Tohoku rok pote

Celý článek >>>

Jak se chovat k japonskému meči a jeho údržba (přednáška)

Přednáška se uskuteční 15. března od 18.00 v KIS ČJS Na Můstku 8/380. O historii, současnosti a dalších zajímavostech týkajících se japonského meče pohovoří Bohumil Planka.
Vstupné 100 Kč, členové ČJS 80 Kč.
Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz
Výtěžek z přednášky poputuje na dobročinný projekt Kaligrafie pro Motol, do kterého se Česko-japonská společnost zapojila.

Prednaska - pozvanka

Ninjutsu a skryté zbraně shinobi (přednáška)

17. března od 18.00 si můžete poslechnout přednášku Pavla Slavíka zaměřenou na bojové umění ve víceúčelovém sále Japonského informačního a kulturního centra, který nám laskavě zapůjčilo Velvyslanectví Japonska v ČR.
Vstup volný bez rezervace.

Ninjutsu

Dílna kaligrafie: styly tenšo, reišo a výroba razítka

Na 6. – 8. května připravujeme kaligrafickou dílnu pod vedením japonského mistra, určenou zájemcům, kteří již mají s kaligrafií nějaké zkušenosti. Přihlášky přijímáme do 17. března na adrese office@japan.cz
Cena dílny: 3000 Kč
Kaligrafie

Podrobnosti >>>

40. ročník soutěže Nihongo Benron Taikai
a soutěž v psaném japonském projevu

Jubilejní ročník soutěže Benrontaikai se letos koná 16. dubna od 13.00 do cca 17.00 v Mramorovém sále Paláce Lucerna. Rádi uvítáme jak účastníky, tak diváky (shrnutí jednotlivých projevů bude k dispozici v češtině).
Zájemci o účast v soutěži v mluveném i psaném projevu se mohou hlásit do 18. března.

Nihongo Benron Taikai

Podrobnosti, přihláška >>>